Hälsning från SnowLo 2020

29 Dec, 15:17


Nu är vi på nyårsläger!
Vi är tio deltagare och två ledare som är iväg på årets SnowLo.Bussresan gick bra och efter flera timmar i buss kom vi upp till Lima.

Första skiddagen innebar molnigt väder med några få minusgrader. Vi åt korv med bröd och spanade efter pingvinen. Någon testade snowboard och någon annan jobbade för att komma igång med skidåkningen, men det är som att cykla var det någon tredje som sa.  Väl hemma igen så fortsatte dagen med bibelstudie, tvärgrupper och andakt med elektriska ljus, lovsång och stjärnor.

Skiddag två är nu också avklarad och vi börjar vara möra i kroppen. Skiddagen har inneburit hamburgare, regn och några plusgrader, men ändå helt ok underlag. Godiset har tagit slut och besöken på ICA Lima har börjat. Idag fortsätter dagen med seminarium och sjunga lägerlåten.